Przodkowie naszej rodziny wywodzą się z terenu Mazowsza. Mazowsze jest krainą historyczną i regionem geograficznym położonym w środkowym biegu Wisły oraz dorzeczu jej dopływów w centralnej oraz północno-wschodniej Polsce. Nazwa krainy pochodzi od nazwy plemienia Mazowszan. Wczesnośredniowieczne osadnictwo mazowieckie skupiało się na lewym brzegu Wisły, w okolicach dzisiejszej Rawy Mazowieckiej, skąd kolonizowano prawobrzeżne obszary rzeki. W tym okresie na Mazowszu powstawały wyłącznie osady otwarte. Dopiero w X-XI wieku zaczęto wznosić pierwsze grody, jednak ta działalność była już związane z panowaniem Polan.
Do państwa wielkopolskich Polan ziemie mazowieckie zostały przyłączone prawdopodobnie już w I połowie X wieku. W okresie wczesnopiastowskim na terenie Mazowsza nie utworzono osobnej diecezji, wcielając północne Mazowsze do archidiecezji gnieźnieńskiej, a południowe do diecezji poznańskiej. Dopiero w roku 1075 założono dwa biskupstwa: płockie i mazowieckie. Biskupstwo mazowieckie, w wyniku reorganizacji struktury kościelnej w 1124 roku, ponownie włączono do biskupstwa poznańskiego, tworząc archidiakonat czerski. W czasie zamętu związanego z powstaniem pogańskim, namiestnik Mazowsza jeszcze z nadania Mieszka II, Masław, próbuje w latach 1037-1047 zbudować swoje państwo. Jednak Kazimierz Odnowiciel, który odbudowuje piastowską monarchię, zadaje mu klęskę w bitwie stoczonej nad Wisłą.
W 1207 Mazowsze stało się dzielnicą należącą do Konrada, brata Leszka Białego i od tego czasu stanowiło odrębną całość pod względem dynastycznym, politycznym i prawnym. W tym okresie wykształcił się podział Mazowsza na trzy regiony: ziemię rawską, ziemię płocką i ziemię warszawsko-czerską. Od 1374/1381 do 1429 na tej ostatniej panował Janusz I, który przeniósł jej stolicę do Warszawy; zasłużył się ponadto lokowaniem na pn.-wsch. (okolice Łomży) wielu miast i wsi, do czego przyczyniło się zażegnanie zagrożenia ze strony Litwy po Unii Krewskiej.
W miarę wymierania książąt poszczególne ziemie powracały do Korony: księstwo rawskie w 1462 r. po śmierci Władysława II i Ziemowita IV król Polski Kazimierz Jagiellończyk, wcielił do Korony Polskiej jako Województwo Rawskie w 1476, płocka w 1495 po śmierci księcia Janusza II, warszawsko-czerska w 1526. Po przyłączeniu Mazowsza do Korony, zachowano podział na trzy regiony; województwo rawskie, województwo płockie i województwo mazowieckie. Województwo rawskie składało się z trzech ziem: rawskiej, sochaczewskiej i gostynińskiej. Ziemia rawska dzieliła się na powiaty powiat rawski i powiat bielski. Ziemia sochaczewska na powiat sochaczewski i powiat mszczonowski, zaś ziemia gostynińska na powiat gostyniński i powiat gąbiński. Województwo płockie dzieliło się na 8 powiatów: płocki, bielski, raciąski, sierpski, płoński, szreński, niedzborski i mławski. Trzy ostatnie, jako że leżały między Wkrą, Łydynią a Prusami, nosiły miano ziemi zawkrzeńskiej. Województwo mazowieckie składało się z ziem: czerskiej, warszawskiej, wiskiej, wyszogrodzkiej, zakroczymskiej, ciechanowskiej, łomżyńskiej, różańskiej, liwskiej i nurskiej.
W XVI w. była to najgęściej zaludniona kraina na ziemiach polskich, z której pochodził główny żywioł zasiedlający Mazury, Podlasie, Litwę i Ruś.
Podział kraju pod względem administracji kościelnej tworzył się nieco inaczej niż podział polityczny Polski. W wieku XIII rozległa diecezja poznańska dzieliła się na 4 archidiakonaty: poznański, śremski i pszczewski w Wielkopolsce oraz archidiakonat czerski na Mazowszu. Ten ostatni trwał do roku 1406, to jest do czasu przeniesienia go Warszawy przez biskupa Wojciecha Jastrzębca na skutek próśb Jana Księcia Mazowieckiego.
Archidiakonat Warszawski liczył w końcu XVIII w. 10 dekanatów: Błonie, Garwolin, Gąbin, Grójec, Latowicz, Liw, Mszczonów, Piaseczno, Sochaczew i Warka. W roku 1798 Papież Pius VI utworzył z archidiakonatu Diecezję Warszawską, liczącą 140 parafii, a w dniu 30.06.1818 Papież Pius VII, bullą rEx imposita nobisr1; utworzył z diecezji warszawskiej oraz z części ziem archidiecezji gnieźnieńskiej, poznańskiej i płockiej r11; archidiecezję warszawską. W skład jej weszło 275 parafii, tworzących 20 dekanatów.
Skocz do Forum:
Logowanie
Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem? Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.